Costco vs. Sam’s Club vs. BJ’s: Which has the cheapest prices?

|
Costco vs. Sam’s Club vs. BJ’s: Which has the cheapest prices?
Team Clark is adamant that we will never write content influenced by or paid for by an advertiser. To support our work, we do make money from some links to companies and deals on our site. Learn more about our guarantee here.
Advertisement

Have you ever wondered which store is cheaper? BJ’s, Costco, and Sam’s Club are huge warehouse stores and I really wanted to know which store had the best deals on staple items.

Today I am going to take you through all three stores to compare the exact same products. We will see through this in-depth look which store really is least expensive!

Keep in mind that prices vary per city, so this is just a general look at the price comparison between stores.  Also, if the item was on sale when we gathered prices then we still used the regular price.  Use these prices for everyday shopping and rock those deals when they come around!

If you want to see how some other common store prices, you can see my in depth report on Aldi vs. Walmart or Walmart vs. Target.

1. Bananas

  • BJ’s – $1.39 (3 lb bag) = $0.47 per pound (TIED!)
  • Costco – $1.39 (3 lb bag) = $0.47 per pound (TIED!)
  • Sam’s Club – $1.48 (3 lb bag) = $0.50 per pound

2. Green Bell Peppers

  • BJ’s – $5.29 (4 pk) = $1.33 each
  • Costco – No price available
  • Sam’s Club – $5.98 (6 pk) = $1.00 each (WINNER!)

3. Cheerios Cereal

  • BJ’s – $5.39 (40.7 oz – on sale when pic was taken) = $0.13 per ounce (TIED!)
  • Costco – $5.39 (40.7 oz – on sale when pic was taken) = $0.13 per ounce (TIED!)
  • Sam’s Club – $5.68 (40.7 oz) = $0.14 per ounce

4. Jif Peanut Butter

  • BJ’s – $8.79 (96 ounces) = $0.09 per ounce (WINNER!)
  • Costco – no price available
  • Sam’s Club – $10.48 (96 ounces) = $0.11 per ounce

5. Skippy Peanut Butter

  • BJ’s – $8.99 (96 ounces) = $0.09 per ounce (TIED!)
  • Costco – $8.99 (96 ounces – on sale in image) = $0.09 per ounce (TIED!)
  • Sam’s Club – no price available

6. White Bread

  • BJ’s – $2.49 (2 pack of 20 ounce loaves) = $0.06 per ounce (WINNER!)
  • Costco – $3.99 (2 pack of 24 ounce loaves – on sale in pic) = $0.08 per ounce
  • Sam’s Club – $3.58 ( 2 pack of 22 ounce loaves) = $0.08 per ounce

7. Wheat Bread

  • BJ’s – $2.99 (2 pack of 20 ounce loaves) = $0.07 per ounce
  • Costco – $4.49 (2 pack of 32 ounce loaves) = $0.07 per ounce (WINNER! by a fraction of a penny)
  • Sam’s Club – $3.86 (2 pack of 20 ounce loaves) $0.10 per ounce

8. Milk

  • BJ’s – $2.09 (1 gallon) (TIED!)
  • Costco – $2.09 (1 gallon) (TIED!)
  • Sam’s Club – $2.50 (1 gallon)

Read more: 6 things to do with old milk before it expires

9. Kraft American Cheese Slices

  • BJ’s – $11.49 (4 pounds of slices – on sale when image was taken) = $2.87 per pound
  • Costco – $9.99 (4 pounds of slices) = $2.50 per pound (WINNER!)
  • Sam’s Club – $7.98 (3 pounds of slices) = $2.66 per pound

10. Kraft Shredded Cheddar Cheese

  • BJ’s – $7.49 (2 pounds)
  • Costco – no price available
  • Sam’s Club – $7.48 (2 pounds) (WINNER! by a penny)

11. Butter

  • BJ’s – $8.99 (4 pounds) = $2.25 per pound (TIED!)
  • Costco – $8.99 (4 pounds) = $2.25 per pound (TIED!)
  • Sam’s Club – $10.18 = $2.55 per pound (4 pounds)

Read more: Is margarine better for you than butter?

12. Yogurt, GoGurt

  • BJ’s – $7.49 (32 count) = $0.23 per serving
  • Costco – $6.99 (32 count – Simple variety) = $0.22 per serving
  • Sam’s Club – $6.98 (32 count) = $0.22 per serving (WINNER by a penny!)

13. Greek Yogurt, Chobani NonFat

  • BJ’s – $4.69 (38 ounces) = $0.12 per ounce
  • Costco – No price available
  • Sam’s Club – $4.98 (38 ounces) = $0.13 per ounce

14. Greek Yogurt, Store Brand NonFat 

  • BJ’s – $6.99 (64 ounces) = $0.11 per ounce
  • Costco – $6.99 (64 ounces) = $0.11 per ounce
  • Sam’s Club – No price available

15. Eggs

  • BJ’s – No price available
  • Costco – $6.49 (3 dozen) = $2.16 per dozen (WINNER!)
  • Sam’s Club – $7.13 (3 dozen) = $2.38 per dozen

16. Boneless Skinless Chicken Breast

  • BJ’s – $1.99 per pound
  • Costco – $2.89 per pound
  • Sam’s Club – $1.88 per pound (WINNER!)

Read more: 17 things you didn’t know about Costco

17. Chicken Drumsticks or Thighs (same price for either variety)

  • BJ’s – $0.99 per pound (WINNER!)
  • Costco – No price available
  • Sam’s Club – $1.27 per pound

18. Ground Beef

  • BJ’s – $3.59 per pound (85% lean)
  • Costco – $3.69 per pound (88% lean)
  • Sam’s Club – $3.28 per pound (80% lean) (WINNER! although the fat content is different)

19. Sandwich Meat – Ham

  • BJ’s – $9.99 (2 pounds) = $5.00 per pound (WINNER!)
  • Costco – No price available
  • Sam’s Club – $6.98 (1.375 pounds) = $5.08 per pound

20. Sandwich Meat – Turkey

  • BJ’s – $7.29 (2.5 pounds) = $2.92 per pound (WINNER!)
  • Costco – $9.89 (3 pounds) = $3.30 per pound
  • Sam’s Club – $9.88 (1.375 pounds) = $7.19 per pound

21. Sandwich Meat – Variety Pack

  • BJ’s – $9.99 (3 pounds) = $3.33 per pound (TIED!)
  • Costco – $9.99 (3 pounds) = $3.33 per pound (TIED!)
  • Sam’s Club – $12.88 (2 pounds) = $6.44 per pound

22. Baby Wipes – Store Brand

  • BJ’s – $19.99 (1140 wipes) = $0.0175 per wipe (WINNER!)
  • Costco – $19.99 (900 wipes) = $0.0222 per wipe
  • Sam’s Club – $17.86 (1000 wipes) = $0.0179 per wipe

23. Baby Wipes – Pampers Sensitive

  • BJ’s – $24.99 (1024 wipes) = $0.024 per wipe (WINNER!)
  • Costco – No price available
  • Sam’s Club – $19.98 (808 wipes) = $0.025 per wipe

Read more: Secret pricing hacks at Costco, Sam’s & BJs

24. Diapers – Store Brand (We used size 3 in all varieties to get a true comparison.)

  • BJ’s – $22.99 (160 diapers) = $0.144 per diaper
  • Costco – $38.99 (210 count) = $0.186 per diaper
  • Sam’s Club – $34.94 (252 count) = $0.139 per diaper (WINNER!)

25. Toilet Paper – Charmin Ultra Strong

  • BJ’s – $28.99 (48 rolls of 209 sheets) = $0.29 per 100 sheets
  • Costco – $19.99 (30 rolls of 231 sheets) = $0.29 per 100 sheets
  • Sam’s Club – $22.48 (24 rolls of 330 sheets) = $0.28 per 100 sheets (WINNER!)

26. Toilet Paper – Store Brand

  • BJ’s – $18.99 (36 rolls of 1000 sheets) = $0.05 per 100 sheets (WINNER!)
  • Costco – $14.99 (30 rolls of 425 sheets) = $0.12 per 100 sheets
  • Sam’s Club – $17.86 (45 rolls of 220 sheets) = $0.18 per 100 sheets

27. Paper Towels – Store Brand Select-A-Size variety

  • BJ’s – $14.99 (12 rolls of 144 sheets) = $0.87 per 100 sheets
  • Costco – $15.79 (12 rolls of 160 sheets) = $0.82 per 100 sheets
  • Sam’s Club – $16.48 (15 rolls of 142 sheets) = $0.73 per 100 sheets (WINNER!)

For the full list of price comparisons and the overall warehouse club winner, click here.

Advertisement
Lauren Greutman About the author:
In my bestselling book, The Recovering Spender, I tell my story of overspending - how I got my family into $40,000 of debt, what happened when I broke the news to my husband—and then I give you the step-by-step plan we used to become completely debt-free in 4 years.
View More Articles
  • Show Comments Hide Comments